Новите Porsche 911 Carrera Coupé и Cabriolet

911 фамилијата му посакува „Добредојде“ на новиот член на осмата генерација

Серија 911 го поздравува новиот член: Porsche ја проширува својата осма генерација со 911 Carrera. Новиот спортски автомобил се лансира како Купе и Кабриолет, и произведува 283 kW (385 КС) од својот 3,0-литарски, шестцилиндричен боксерски битурбо мотор. Carrera е основниот 911 модел и нуди 11 kW (15 КС) повеќе моќност отколку што претходниот од седмата генерација. Ги споделува своите врвни стандардни карактеристики практично непроменети од 911 Carrera S. Овие вклучуваат висококвалитетен ентериер со 10,9-инчен дисплеј на допир, сеопфатна поврзаност и, исто така, иновативни системи за помош, како што е Porsche режимот за мокра подлога, кој овозможува уште побезбедно управување на влажните коловози . 911 Carrera се одликува со помали димензионирани тркала и сопирачки и со индивидуалните капаци на задните отвори на системот за издувни гасови.

Како и кај моделот Carrera S, моторот, шасијата и сопирачките се дизајнирани за ексклузивна динамика. 3,0-литарскиот, шестцилиндричен боксер мотор од 911 Carrera произведува моќ благодарение на помалите во дијаметар турбини и компресори што се вградени во новите турбополначи. Преносот на моќта се пренесува со новиот осумстепен менувач со двојна спојка (PDK). Ова му овозможува на 911 Carrera Coupé да забрза од 0-100 км на час за 4,2 секунди, со најголема брзина од 293 км на час. Опционалниот пакет Sport Chrono скратува уште 0,2 секунди од забрзувањето.

Воспоставената динамика на возењето вклучува 235/40 ZR гуми на 19-инчни алуминиумски тркала на предната оска. Конфигурацијата на гуми вклучува 20-инчни тркала 295/35 ZR на задниот дел. Сопирачката моќност е обезбедена на двете оски со дискови на сопирачките од 330 милиметри со црни, четири клипни моноблок фиксирани калипери.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *