Нови 718 GTS 4.0: вистинско Porsche возачко искуство

Porsche додава два специфични спортски модели во својот опсег на спортски автомобили со мотор поставен во средина. Претставени 718 Cayman GTS 4.0 и 718 Boxster GTS 4.0.

Новите модели силата ја црпат од четирилитарски шест-цилиндричен боксер мотор од 294 kW (400 КС), сличен на оној кој се користи во 718 Spyder и 718 Cayman GT4. Кога се комбинираат со шестстепениот мануелен менувач и спортски издувен систем, резултатот е исклучителна испорака на енергија и особено наградувачко искуство во возењето.

Спринтот до 100 км на час се постигнува за 4,5 секунди, кој продолжува на својот пат до максималната брзина од 293 км на час. Благодарение на стандардната спортска суспензија Porsche Active (PASM), како и 20 милиметри пониската позиција на седење и Porsche Torque Vectoring (PTV) системот со механичко ограничено пролизгување на задниот диференцијал, новата генерација на GTS постигнува извонреден баланс чин помеѓу динамичното возење и секојдневна удобност. Стандардниот пакет Sport Chrono со надградена Porsche Track Precision технологијата исто така го нагласува атлетскиот карактер на спортските автомобили со мотор поставен во средина. Црните контрастни елементи и темниот ентериер создаваат обележја карактеристични за моделите GTS.

Како и кај 718 Spyder и 718 Cayman GT4, моќниот четирилитарски мотор се карактеризира со исклучителна ефикасност. Адаптивната контрола на цилиндрите што наизменично ја исклучува една половина од цилиндрите, директното вбризгување на горивото со инјектори и променливиот систем на воздух, исто така, придонесуваат за ефикасноста на автомобилот. Моторот на GTS исто така импресионира со супериорните резерви на моќност и карактеристиките на електрична реакција кога ќе ја притиснете педалата за гас. Без напор се постигнуваат 7.800 вртежи во минута и, благодарение на стандардниот спортски издувен систем со динамична контрола на суспензијата, ги ужива и акустичните предности на богатиот звук на моторот со шест цилиндри.

Со исклучително прецизно ракување, агилно управување и привремено реагирање, шасијата ветува возбудливо искуство во возењето. Комбинира динамично ракување со удобноста на суспензијата што е погодно за секојдневна употреба. Управувањето со суспензијата Porsche Active (PASM) е дел од неговата стандардна опрема. Ова оди рака под рака со шасијата која се спушта за 20 милиметри во стандардна форма. Стандардната опрема вклучува и компоненти ориентирани кон перформанси, како што се управување со стабилност на Porsche (PSM) со одделно избиран режим PSM Sport, пакет Sport Chrono вклучувајќи ја апликацијата Porsche Track Precision, Porsche Active Drivetrain Mounts (PADM) и Porsche Torque Vectoring (PTV) со механички ограничен заден диференцијал.

Гумите со високи перформанси (235/35 ZR 20 на предната страна и 265/35 ZR 20 на задниот дел) го оформуваат подобрениот систем за сопирање, кој има вкрстено вентилирање на дисковите и црвени шепи. Porsche керамичката композитна сопирачка (PCCB) е достапна како опција.

Темните, спротивставени детали го отсликуваат особено спортскиот статус на GTS автомобилите, што се однесува на предниот лип-спојлер, целосниот црн отвор за внес на воздух од предната решетка, предните светла за магла, предните и задните светла, со целосно редизајнираниот заден дифузер.

Во внатрешноста, темната Алкантара создава спортски, елегантен амбиент. Ова се користи за централните панели на стандардните спортски седишта, како и на деталите на воланот, на централната конзола, на рачката на менувачот и на потпирачите за рака на двете врати. Во 718 Cayman GTS 4.0, алкантара се наоѓа и на A столбовите, како и на поставата на покривот. Дополнителниот пакет GTS за внатрешноста додава друга боја: изборот тука е помеѓу Carmine Red или Crayon.

Моделите од 718 GTS 4.0 се опремени со седум-инчен екран на допир со висока резолуција и пакетот Sport Chrono, вклучувајќи ја и подобрената апликација за прецизност на патеки. Оваа апликација за паметни телефони, која поттекнува од мотоспортот, покажува податоци поврзани со перформансите на екранот PCM додека е во употреба на патеката и ги снима за подоцнежна анализа. Интернет-модулот за навигација со информации за сообраќај во реално време, говорна контрола и Porsche Connect се достапни како опции, како и системот BOSE® Surround Sound System и Burmester High-End Surround системот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *