Нов Toyota C-HR!

Новиот, Toyota C-HR е подготвен за моделската 2020 година. Основан на впечатливиот и веќе препознатлив дизајн, со извонредната динамична изведба што веќе го додели иконскиот статус на сегментот C-SUV во понудата на Toyota.

Лансиран во 2016 година и позициониран како динамичен кросовер комбинирајќи екстравагантен изглед и моќност во возењето, а во исто време доставувајќи најдобри перформанси за емисии во сегментот.

Во својата прва година, Toyota C-HR продаде 120.000 единици во Европа, а со тоа и веднаш остварувајќи 10% удел во сегментот. Покрај тоа, 8 од 10 од овие возила беа опремени со хибридни погони. Успешната приказна продолжи, а денес повеќе од 400.000 Европејци возат Toyota C-HR.

Најзначајно, новиот Toyota C-HR од 2020 година има придобивки од секундарниот, помоќен хибриден систем додаден во опсегот на погонот. Се одликува и со подобрена динамика на возење, повеќе рафиниран ентериер, благо променет надворешен дизајн и надграден HMI (инфозабавен систем) со најнова мултимедијална технологија.

Воведувањето на дополнителниот хибриден погон им овозможува на клиентите избор на две различни хибридни опции, карактеристика која е единствена во сегментот. Останува хибридниот систем со 122 КС од 1,8 литарскиот мотор, неговите еко-перформанси се засилени со надградена литиум-јонска батерија, и CO2 емисии од 109 грама по изминат километар (WLTP).

Врвот на опсегот е моќен хибриден динамичен систем со 2 литарски мотор. Создавајќи 184 КС и CO2 емисии од само 118 грама по изминат километар (WLTP), овој систем комбинира висока ефикасност со значително зголемување на моќноста и, преку ажурирана суспензија и подобрена NVH, рамномерно е потивок во возење, а се забележува и ново ниво на динамичност.

Новиот Toyota C-HR останува верен на неговиот визуелен идентитет; неовите купе-линии создаваат смел стил кој продолжува да се истакнува и во понудата наToyota и во сегментот C-SUV. Суптилните промени на предната и на задната страна на автомобилот додаваат едноставност, рафинирање и динамичност, додека фаровите и задните светлосни кластери се реконфигурирани со најновата LED технологија.

Новата Toyota C-HR е опремена со систем за комуникација кој обезбедува услуги поврзани со апликацијата MyT. За лансирањето на Toyota C-HR, новата апликација ќе биде интегрирана во апликацијата Хибриден тренинг. Ова ќе ја зацврсти лидерската позиција на Toyota Hybrid преку обезбедување на персонализирана тренерска порака за да им помогне на возачите да го зголемат своето возење на електричен погон и секојдневно да ги користат хибридните придобивки.

Европскиот оддел за истражување и развој на Тојота го предводеше развојот на Toyota C-HR за моделската 2020 година, кој е создаден е специјално за европскиот пазар. Новиот C-HR се произведува во фабриката во Турција на Toyota.

МОТОРИ

• Уникатен во сегментот – два хибридни погони – 1,8 и 2,0 литарски мотори

• Новиот хибриден погон има комплетно нов 2,0-литарски хибриден динамичен формат со рекордна 41% термичка ефикасност

• Новиот полесен, покомпактен хибриден систем рефлектира значителен напредок во технологијата на батерии, електрични мотори и бензински мотори

• 1,2 литарски турбо мотор со опционален систем за погон на сите тркала (AWD)

Испорачувајќи 135 kW / 184 КС, новата хибридна моќност на моторот од 2,0 литри комбинира супериорни динамични перформанси со уште поголема ефикасност од системот опремен со 1,8 литарски мотор. Излез од 50% поголема моќност, додека потрошувачката само се зголемува за 10%. Тоа генерира CO2 емисии од 118 грама по изминат километар (WLTP) – бројка незаменлива во неговиот сегмент – и ја враќа комбинираната потрошувачка на гориво од само 5,3 литри на 100 изминати километри.

Хибридниот погон од 90 kW / 122 КС од 1,8 литарскиот мотор сега е опремен со помал, полесен и уште помоќен акумулатор за литиум-јонска батерија. Ова е во состојба да апсорбира и испорачува повеќе струја, со што ја подобрува испораката на електрична енергија. Системот е уште поприроден за возење и го одржува својот стандард за емисија на само 109 грама CO2 по изминат километар (WLTP).

Toyota C-HR е исто така достапен со 1,2 литарски турбо мотор. Овозможува 85 kW / 116 КС и 185 Nm вртежен момент, оваа единица генерира CO2 од 154 грама по изминат километар (WLTP) и враќа комбинирана потрошувачка на гориво од 6,9 литри на 100 изминати километри (WLTP).

1,2 литарскиот турбо мотор може да се спои со шест-степен мануелен менувач или со континуирано променлива трансмисија CVT. Верзиите опремени со CVT се достапни со преден или погон на сите тркала.

И, конечно, 2-литарскиот модел со 109 kW / 148 КС, 189 Nm опремен со CVT ќе биде достапен само за источните европски пазари што ја вклучува и Македонија.

ДИЗАЈН И ТЕХНОЛОГИЈА

• Суптилното рафинирање на предниот и задниот дел го одржува статусот на Toyota C-HR како најдинамично возило на пазарот на кросовер

• Засилен визуелен и тактилен квалитет на сите површини и разводни уреди за да се создаде уште поквалитетна атмосфера во кабината

• Нов мултимедијален систем за подобрена поврзаност, Apple CarPlay, Android Auto, ажурирања за навигација и бројни апликации

• JBL Премиум Аудио систем за квалитетен звук

Карактеристичниот стил на нов Toyota C-HR претставува дополнително рафинирање на оригиналниот автомобил, осигурувајќи дека го одржува својот статус како најдинамично возило на пазарот на кросовери.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *