Jaguar го претстави новиот F-TYPE

Новиот Jaguar F-TYPE изгледа стишано од неговиот претходник. Тоа и не е така лоша работа. Претходниот F-TYPE изгледаше спортски, агресивно и доста младешки. Кога тоа ќе се спореди со просечниот купувач на Jaguar, заклучокот е јасен. Потребен е класичен и елегантен дизајн кој зрачи со скриена моќност и јасни спортски карактеристики кои се преточени во одличен британски купе-двосед.

Спортскиот автомобил со две седишта нуди совршен баланс на перформанси и задоволство зад воланот во кабина дефинирана со богати, луксузни материјали и убави детали.

Опсегот на моќни мотори вклучува опции од четири, шест и осум цилиндри, сите се сплотени со осумстепениот автоматски менувач кој дозволува целосна мануелна контрола преку Sportshift педалите на воланот.

Новиот F-TYPE исто така нуди поголема технологија фокусирана на возачот, 12,3-инчен TFT кластер, инфо-систем за допир Pro и Smartphone Pack со Apple CarPlay® и Android Auto заедно со Baidu CarLife. Додека за озвучувањето, сега достапни се и два врвни меридијански звучни системи кои нудат засилена репродукција на звук.

Јулијан Томпсон, Директор за Дизајн во Jaguar изјави: „Дизајнирајте го најубавиот спортски автомобил, со чистота, пропорција и присуство што е непогрешлив Jaguar: тоа беше предизвикот што си го поставивме. Новиот F-TYPE е подраматичен од кога било, со уште поголема јасност на целта во секоја линија, површина и карактеристика и ја отелотворува вистинската ДНК на Jaguar.

„Најсовремените технологии, заедно со луксузни материјали и финиш, даваат убавина во ентериерот што ќе ги воодушеви возачите и патниците уште пред да се запали моторот и да започне патувањето. Jaguar прави спортски автомобили повеќе од 70 години и тоа богато наследство го инспирираше тимот да создаде нешто навистина извонредно “.

Дизајнот на F-TYPE се развива со фокус на чист дизајн и совршено изготвена форма на телото на возилото. Светла со тенка LED линија се наоѓаат на предниот и задниот дел, со суптилен Ј потпис. Новиот преден браник и суптилно зголемената решетка даваат уште поголемо визуелно влијание и присуство.

Внатрешноста комбинира традиционално занаетчиство за Jaguar со богати современи материјали како што се кожа Виндзор и благородна количина на хром. Убавите детали вклучуваат монограмски стилови на шиење во седиштата и на вратите со мотивите на Jaguar Leaper во потпирачите за глава и суптилните ознаки ‘Jaguar Est.1935’ на финишот на завршната конзола, опкружувачкото копче за ослободување на ракавицата и упатствата за безбедносните страни.

12,3-инчиниот дисплеј, нуди избор на различни функџии, вклучително и режим на целосна мапа, но, како што одговара вистински спортски автомобил, стандардниот режим се карактеризира со големиот централен бројач вртежен момент. Оваа одлика и светлото на менувачот суптилно ги пренесуваат карактерот и потенцијалот за изведба насочени кон возачот на F-TYPE.

Сите мотори – 300КС турбо полнач со четири цилиндри, 380КС V6 со суперчарџер и 450КС и 575КС моторите со 8 цилиндри поставени во форма на V – имаат активни системи за издувни гасови. Клиентите кои избираат V8 мотор со суперчарџер и 450КС или 575КС имаат корист од новата функција Quiet Start, со која се обезбедува посуптилен, рафиниран звук – електричните активирани бајпас вентили во задниот пригушувач остануваат затворени сè додека не се отворат автоматски под оптоварување. Ако сакате, Quiet Start системот може да се исклучи со избирање на Динамички режим или со притискање на копчето за менување на издувните гасови пред да го вклучите моторот.

Остануваат карактеристичните „пукања“ од издувот познати за F-TYPE. Звуците прецизно подесени да одговараат на опсегот на моќни мотори со четири, шест и осум цилиндри.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *