ŠKODA ENYAQ iV е тука: Официјално претставен целосно електричниот SUV

ŠKODA го претстави многу очекуваниот, целосно електричен SUV, ENYAQ iV. Новиот модел нуди голем досег и огромен избор на практични функционални карактеристики кои одговараат на потребите на секој клиент.

Првиот електричен SUV од ŠKODA ќе биде основа за иднината на одржливиот развој на чешкиот производител на автомобили. „ENYAQ iV е вистинска пресвртница за брендот. Тоа е нашиот прв електричен автомобил базиран на платформата MEB. ENYAQ iV е направен во срцето на ŠKODA, Млада Болеслав, во Чешка, и претставува следно ниво на достигнување на ŠKODA: трансформација со фокус на унапредување на електрификацијата и дигитализацијата “, рече Томас Шофер, претседател на управниот одбор на ŠKODA, на премиерата на електричниот SUV.

ENYAQ iV не само што означува правилен почеток на ерата на еколошки возила, туку исто така претставува чекор напред во традиционалните вредности на брендот ŠKODA. Едноставно паметни елементи, традиционално просторната внатрешност и паметните технологии се комбинираат во овој автомобил со еволуцијата на дизајнерскиот јазик на ŠKODA и извонредните одлики на опремата во возилото.

Дизајнот на новиот модел е прогресивен, балансиран и самоуверен. „Во нашиот ENYAQ iV, ние дополнително го унапредивме предниот дел типичен за ŠKODA – чија особено важна карактеристика е кристалниот дизајн. Комбиниран со емотивниот дизајнерски јазик и неверојатно моќниот изглед кој е засилен и со големи тркала, нашиот нов ENYAQ iV е вистински привлечен за очи и дава нов тон“, вели главниот дизајнер на ŠKODA, Оливер Стефани, опишувајќи го изгледот на новиот SUV.

Еден сосема нов елемент за дизајн на електричниот џип е решетката за ладилникот наречена Crystal Face. Традиционалната решетка ŠKODA е засилена со кристален ефект и е осветлена со вкупно 130 LED диоди кои му даваат на автомобилот уникатен светлосен потпис и ги воздигнуваат функциите Coming Home/Leaving Home со оригинални анимации.

Долгото меѓуоскино растојание од 2.765 mm со релативно кратката предница јасно кажува дека внатрешноста ќе биде пространа, додека мускулестите страни и постепено опаѓачката линија на покривот се поим за одличната аеродинамика на автомобилот. Со димензии 4.649 х 1.879 х 1.616 mm, ENYAQ iV е сличен по големина со традиционалниот теренец KODIAQ, но неговиот стил е уште подинамичен. Тоа е нагласено со новите тркала од 18 “до 21”. Коефициентот на воздушен отпор од 0,27 е извонреден за категоријата SUV автомобили. Заедно со софистицираниот погон, придонесува за одличниот максимален опсег на електричниот ENYAQ iV.

Новиот електричен автомобил ќе биде достапен во пет верзии на моќност на електрична енергија, три големини на батерии и два погонски системи. Основниот модел е ENYAQ iV 50 со електричен мотор од 109 kW и погон на задните тркала. Батеријата на оваа верзија има капацитет од 55 kWh и опсег од 340 километри. ENYAQ iV 60 има батерија од 62 kWh. Во комбинација со електричен мотор од 132 kW, тој обезбедува опсег до 390 километри.

ENYAQ iV 80 е третата верзија со погон на задните тркала. Има електричен мотор од 150 kW и вртежен момент до 310 Nm. Капацитетот на батеријата е 82 kWh, и токму оваа верзија нуди најдолг максимален опсег од 510 километри со едно полнење.
Двете верзии на погон на сите тркала ја карактеризираат и најголемата батерија. ENYAQ iV 80X, со втор електричен мотор на предната оска, обезбедува вкупна моќност од 195 kW, додека спортскиот ENYAQ iV RS може да се пофали со моќност од 225 kW. Двете верзии имаат опсег до 460 километри.

Благодарение на платформата MEB на која е изграден, ŠKODA ENYAQ iV е исклучително напреден автомобил во техничка смисла, и нуди богатство на безбедносни карактеристики, најсовремени системи за асистенција на возачот и врвно ниво на конективност. Но, тој не го сврте грбот на традиционалната карактеристика на автомобилите ŠKODA, многу посакуваните Simply Clever решенија.

Овие вклучуваат чадор во вратата на возачот, или традиционална стругалка за мраз, што во ENYAQ iV не се наоѓа под капакот на резервоарот за гориво (ENYAQ iV нема резервоар за гориво!), Туку во задната врата. Покрај тоа, има простор за кабел за полнење под подот на багажникот. Има дури и средство за чистење на кабелот за полнење, за корисниците да не се валкаат.

Багажникот има и двоен под, така што малите предмети се чуваат цврсто на место и нема да се движат наоколу. Исто така, достапно е и лесно решение за употреба кое прицврстува поголеми артикли во багажникот да бидат правилно безбедни и фиксирани. Дизајнот на платформата MEB овозможи простор за два големи оддели за складирање. 6,2 литарска Jumbo Box кутија под централниот потпирач за раце може да собере многу основни предмети, а под централната конзола има уште 11,4 литри простор за складирање.

ŠKODA ENYAQ iV има многу безбедносни карактеристики, вклучително и систем за итно сопирање во присуство на автомобили кои се приближуваат, предупредувања за можни судири со велосипедисти или автомобили при отворање врата, активна помош за избегнување на пречки и девет воздушни перничиња.

Исто така, постојат и други најсовремени системи за помош, вклучително и напреден систем за помош при паркирање. Тоа може да се контролира од апликацијата ŠKODA Connect, која става еден куп нови функции и опции за контрола на автомобилот во вашиот мобилен телефон, вклучително и контрола на полнењето.

ENYAQ iV е секогаш онлајн. Неговиот инфо-забавен систем може да се контролира преку централниот екран на тринаесет инчи или со помош на Лаура, вашиот дигитален гласовен асистент, која разбира петнаесет јазици и дури може да обработува течно изречени реченици. Виртуелниот кокпит зад воланот има 5,3 инчен дисплеј и може да се надополни со иновативен Head-Up дисплеј. Главниот дисплеј е поделен на два дела: долниот веднаш над контролната табла ги прикажува стандардните информации како брзината или сообраќајните знаци. Над тоа има поголема зона за проекција на проширена реалност што прикажува инструкции за навигација во чист поглед на возачот.

Брзината на полнење зависи од користениот метод и капацитетот на батеријата на вашиот ENYAQ iV. Најголемата батерија со капацитет од 82 kWh може да се полни од 5% до 80% за само 38 минути. Домашниот Wall Box полнач нуди моќност од скоро 11 kW, што значи дека ENYAQ iV ќе се наполни целосно за шест до осум часа, во зависност од големината на батеријата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *