Renault со ново електрично количе – Twingo Z.E.

Во пресрет на саемот на автомобили во Женева, Renault официјално го претстави новото Twingo Z.E., кое ќе биде целосно електрично. Слично како другите градски коли направени во EV варијанта, како што се Skoda Citigo iV, Volkswagen e-up! и Seat Mii Electric, овој хечбек го задржува изгледот на својот класично напојуван претходник, кој доби фејслифт во јануари 2019.

Моќноста на Twingo ZE и не е баш толку толку моќна, со 80кс, достигнување од 0-100 за 12.6 секунди и максимално забрзување од 135км/ч. Сепак моќноста и не е нешто што се очекува од ова градско количе, кое е опремено со 22kw батерија, со опсед од околу 150км. А ни тоа не е премногу импресивно знаејќи дека на пример Renault Zoe во перфектни услови може да помине 300км на едно полнење, па затоа и не сме сигурни дека Z.E. навистина го заслужува приматот на „супер градска кола“, кој Renault му го има зададено.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *