Volkswagen го претставија новиот електричен SUV – ID.4

Volkswagen официјално го претставија ID.4, кој ја слави својата дигитална светска премиера. Ова е првиот целосно електрично управуван SUV на Volkswagen, кој создава нула емисии, a e произведен со јаглеродно-неутрален баланс. Овој автомобил ќе биде лансиран во најголемиот пазарен сегмент во светот, компактната класа на SUV.

„ID.4 е емотивен, сеопфатен опсег што ќе импресионира многу клиенти со неговиот ефикасен електричен погон, дарежливиот простор, модерните системи за асистенција и моќниот дизајн. Како прв глобален електричен автомобил, овој модел ќе ја претстави модуларната електрична матрица, која е развиена специјално за електрични автомобили. Со овој потег Volkswagen повторно ја демонстрира својата водечка улога во иновациите, технологијата и квалитетот на својот пазар“ вели Ралф Брандстатер, главен извршен директор на Volkswagen.

SUV автомобилите се многу популарни кај голем број на клиенти. Тие се најпопуларниот тип на возила во САД и Кина бидејќи нудат добра видливост, безбедност и удобност. Во Европа и Германија уделите на пазарот исто така се во постојан пораст, особено во компактната класа. Со ID.4, Volkswagen за прв пат нуди целосно електрично SUV возило. Тој нуди простор, флексибилност и сите придобивки што клиентите ги ценат кај добро познатите SUV возила.

ID.4 е сеопфатен талент што може да се вози спортски, но исто така на лесен и удобен начин. Батеријата складира енергија до 77 kWh и овозможува опсег до 520 км. Батеријата е поставена под патничкиот простор што гарантира ниско тежиште. Електричниот погонски мотор, е позициониран на задната оска, и тој генерира 150 kW или 204 коњски сили – доволно за забрзување од 0 до 100 км/ч за 8,5 секунди и испорака на максимална брзина од 160 км/ч. Благодарение на тракцијата од задниот погон и тоа што е подигнат 21 центиметар над земја, овој еклектичен SUV исто така добро се покажува и на потежок терен.

Динамичен изглед

Надворешноста на ID.4 има атлетски пропорции и ултрамодерен изглед. Неговиот јасен дизајн е инспириран од природата и гарантира многу добра аеродинамика со 0,28 коефициент на воздушен отпор. Неговата основна верзија веќе располага со светла кои се комплетно опремени со светлосно-рефлектирачки диоди, додека задните светла се целосно опремени со оваа технологија. Како врвна верзија, интерактивните IQ.Light LED Matrix светла се уште попрогресивни. Тие ги избегнуваат возачите од спротивната насока на движење со модули за вртење на објективот и генерираат интелигентно контролиран главен светлосен зрак. Овие светла се инкорпорирани и во задните, 3D LED светла. Светлината на задниот дел се особено хомогенизирани и светат со интензивно црвена боја. Големите тркала со дијаметар до 21 инчи го истакнуваат карактерот на возилото.

Простран концепт: долго меѓуоскино растојание, многу простор за патници и багаж

ID.4 со должина од 4,58 метри ја користи новата платформа за модуларна електрична матрица MEB на Volkswagen. Ги дели внатрешниот простор и технологијата на сосема нов начин во корист на патниците. Просторот кој е достапен во внатрешноста на возилото е на ниво на конвенционалните теренци, само едно ниво погоре. Боите и материјалите се современи, а истовремено се и комфорни. Во зависност од положбата на задното седиште, багажниот простор може да се пофали со капацитет од 543 до 1.575 литри. Дополнително, опремата на ID.4 вклучува електрично отворање на багажникот, кровни шини и кука за влечење.

Оперативниот концепт на овој електричен SUV не зависи од физичките копчиња. Се базира на два екрани – од кои едниот е 12 инчи и има функционалност на допир – како и „Hello ID“ гласовна контрола. Новиот ID.Light – претставува тесна светлосна лента под шофершајбната – им дава постојана поддршка на возачите. Главниот дисплеј со аугментирана реалност е опционално достапен за да спои голем број дисплеи и да креира поголема „реалност“ – на пример, стрелките за навигација што им кажуваат на возачите да се исклучат од една во друга лента се покажуваат точно на површината на патот, точно во лентата во која се движи возилото. Системот за навигација Discover Pro ги нуди „We Connect Start“ интернет услугите, додека пак IQ.Drive системите за помош го прават возењето уште порелаксирано, а тоа особено се однесува на Travel Assist. Софтверот и хардверот во ID.4 се дизајнирани како дел од целокупната нова архитектура на возилото, што им овозможува на клиентите да направат ажурирања на автомобилот по купувањето.

Полнење: дома, надвор и на долги патувања

Заедно со ID моделите, Volkswagen лансира на пазарот комплетен пакет за практично и одржливо полнење на електричните автомобили под името „We charge“. Ова нуди идеално решение за секоја ситуација – без разлика дали сте дома, надвор или на долго патување. ID.4 може да се наполни со директно полнење со струја за да се поминат следните 320 км на DC станица за брзо полнење за околу 30 минути.

Паралелно, Volkswagen воспоставува екосистем на одржлива електрична подвижност околу I.D. моделите. Сопствениците на ID.4 ќе добијат возило што е произведено со јаглерод-неутрална рамнотежа и ако се полни со употреба на одржливо произведена електрична енергија – како Volkswagen Naturstrom – ќе остане и јаглеродно неутрален на пат при самото возење.

Стратегија на Volkswagen: иднината на мобилноста е електрична

Неодамна, Volkswagen го надополни портфолиото на традиционални производи во семејството на  I.D возилата: нов, независен опсег на производи. Следејќи го компактниот ID.3, теренецот ID.4 е вториот целосно електричен модел. Во иднина, Volkswagen ќе се натпреварува во глобално растечкиот компактен SUV сегмент со ID.4.

ID.4 постепено ќе се претвори во електричен, глобален автомобил со планови за производство и продажба на E-SUV не само во Европа, туку и во Кина, а подоцна и во САД. Во целина, брендот Volkswagen ќе инвестира единаесет милијарди евра во електрична мобилност до 2024 година, како дел од стратегијата Transform 2025+.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *